با این امید که همه ما سفیرانی باشیم که ....
اندازه گیری صدا :

برای انجام این کار بررسی و شناسایی ماشین هایی که تولید صدا می کنند و کارمندانی که در معرض صدای بلند هستند لازم است.اما قبل از پرداختن به این برنامه ، ابتدا لازمست که اهداف بررسی و تعریفی از انواع صداهای مورد نظرتان را داشته باشید.

اهداف :

بررسی و تعیین ترازهای صدا در هر شغل و کارمندانی که در معرض صدا قرار دارند

بدست آوردن اطلاعات در مورد کنترل صدا

انواع صدا:

بیشتر صداهای صنعتی به صورا یکنواخت و پیوسته و یا صداهای آنی هستند.صداهای آنی شامل صداهای کوتاه ، تیز و زننده ای هستند که از وسایلی مانند چکش های قلمی و چکش های پنوماتیک در هنگام سوراخ کردن و پرس کردن تولید می شوند.دستگاه های تراشکاری ريال آسیاب ها ، موتور های دیزلی و کمپرسور ها مثال هایی از انواع صداهای یکنواخت می باشند.

صدا همچنین می تواند به صورا انرژی اکوستیکی با بسامد های مختلف تعریف شود.باند صداهای پهن مربوط به حالت های یکنواخت و باند باریک مربوط به صداهایی مثل ناله ، سوت و جیغ می باشد.

ابزار اندازه گیری :

برای شناسایی صدای پر مخاطره ، صداهای پیوسته و یکنواخت می توان از صدا سنج استفاده کرد.کار با این دستگاه بسیار راحت است و پرسنل بعد از دوره کار آموزی براحتی می توانند اندازه گیری های لازم را انجام دهند.ابزار به هر کاهش و یا افزایش صدایی پاسخ می دهد ، بنابر این لازمست که از چند دستگاه مختلف در قسمت های متفاوت استفاده شود تا بتوان میانگین تراز فشار صداهای کلی و سراسری محل را بدست آورد.

برای کنترل صداو محافظت شنوایی لازمست که هر دوی ترازهای فشار صدای سراسری و طیف بسامد های انرژی شناسایی شوند.بنابرای احتیاج به دستگاهی است که توانایی آنالیز بسامد را داسته باشد.شما همچنین نیاز به صلاحیت بالاتری دارید و از آنجائیکه تعداد کمی از شرکت ها مهندش اکوستیک دارند ، باید از یک مشاور آکوستیک دارای صلاحیت جهت انجام کارها سود برید.

دستگاه های مذکور برای اندازه گیری صداهای آنی با باند پهن مناسب نیستندو احتیاج به بکارگیری دستگاه مخصوص و متخصص است.

ارزیابی :

برای ارزیابی میزان خطر صداهای یکنواخت روی کارگران باید به دو نکته توجه کرد :

ترازهای فشار سراسری که در معرض آن قرار می گیرند

طول مدت در معرض قرار گرفتن

واضح است که هر چقدر صداهای بلند افزایش پیدا می کنند مدت مجاز در معرض قرار گرفتن کوتاهتر میشود.

معمولا معیار های خطر در مورد صداهایی که به طور مستمر نیستند مساوی صداهایی است که استمرار دارند....

 

در بعضی شرایط اندازه گیری و کنترل صدا سخت است مثل وقتی که کارگران از یم محل به منطقه دیگر در حرکتند.در ایم مورد باید حداکثر تراز صدای مجاز برای محافظت از شنوایی مورد توجه قرار گیرد.

کنترل:

مشکل : ماشین تولید کننده صدا

اقدام :چک کردن ماشین برای تعمیر نواقص و عدم کفایت ( روغن زنی )

راههای اصلی انتقال:

صداهای تولیدی ساختاری ....ثابت و محدود کردن ارتعاش

صداهای انعکاسی .....افزایش سطوح جاذب که موجب کاهش انعکاس می شود

صداهایی که به طور مستقیم منتقل می شوند .....پرده گذاری یا جدا کردن ماشین

همچنین می توان ماشین را با یک ماده جاذب محصور کرد و در صورت کافی نبودن باید از وسایل حفاظت شخصی استفاذه شود.

Ear muffs

دارای لایه نرمی هستند که معمولا به دو نوع مایع و یا فوم های پلاستیکی است .در میان تنام وسایل حفاظتی شنوایی مساله راحتیشان مهمتر است.آنها باید سبم و فابل حمل باشند و پوشش آنها باید نرم بوده و در مقابل ضربه براحتی حرکت نکند.هد بند باید مقاوم اما راحت طراحی شده باشد و در مقابل فشار مقاومت نکند یعنی قابل انعطاف برای خم شدن باشد.

تست های شنوایی :

ثبت و نشان دادن توانایی شنوایی قسمتی از برنامه  نگهداری شنوایی است که تاثیر محافظت از شنوایی و کنترل صدا را اندازه گیری می کند .تست های قبل از استخدام و تست های پیگیری منظم باید قسمتی از برنامه عادی باشد.

محل تست:محیط مناسب برای تست ادیومتریک یک اتق آرام یا اطاقک ادیومتریک پیش ساخته از مشخصات تضمینی استو این مهم است محدوده تراز های صدای انتخاب شده متجاوز از حد ماکزیمم مجاز یا استانداردهای بین المللی نباشد.

چه کسانی باید تست شوند ؟تمام کسانی که به طور روزانه در معرض صدا قرار می گیرند مساویند....

بقیه کارگرانی که سلامت شنوایی دارند احتیاج به محافظت شنوایی دارند علاوه بر اینکه تراز های صدا و مدت در معرض قرار گرفتن باید به طور منظم تست شود.

تست های قبل از استخدان باید روی تمامی کارگران صورت گیرد چه آنها بخواهند در محیط پر سر و صدا کار کنند و چه نکنند.

زمان تست : لازمست کارگران تا جائیکه امکان دارد استراحت طولانی از در معرض صدا بودن قبل از انجام تست شنوایی داشته باشند.( حداقل 14 ساعت).در غیر اینصورت ممکن است محدوده شنوایی حاصل از کار روزانه قبلی به عنوان حد شنوایی واقعی او ثبت شود .واضح است که باید تست باید قبل و یا در طول اولین ساعات کاری انجام گیرد و قبل از آن ساعات استراحت باشد .مدیریت و کنترل کار با توجه به زمان انجام تست بدست می آید.

تست های پیگیری ترجیحا باید سالی یکبار انجام شوند مگر اینکه تست های دیگری در شرایط خاص مثل تعویض محل یا ارزیابی محافظت شنوایی انجام شده باشد.

مسولیت برای تست کردن :برای هدایت کار تست احتیاج به تست شنوایی نیست  ولازمه این کار دقت و حساسیت شدید است . معمول انست که یک پرستار صنعتی آموزش دیده برای این کار وجود داشته باشد .اگر چه سابقه پزشکی ضرورتی ندارد ولی می تواند محرکی برای انجام تست به نحو احسنت باشد.نظارت توسط پزشک یا شخص واجد شرایط روی کار پرسنل توصیه می شود.

..........وقتی تغیراتی حدود حداقل 10 دسی بل در یکی یا بیشتر تست ها دیده می شود ، لازمست که عامل یا عوامل مسوول آن قبل از اقدام به انجام کاری شناسایی شوند .مواجهه با صدا تنها علت تغیرات رادیو گرام فردی نیست در نتیجه جواب دهی به یک تست باید جنبه پزشکی داشته باشد.

 Noise

در حالت ساده آن را صوت ناخوشایند تعریف می کنند .ما براحتی می توانیم چشم هایمان را از روشنایی ببندیم اما اگر بخواهیم گوشهایمان را مسدود کنیم احتیاج به وسایل غیر طبیعی ( مصنوعی و ساختگی ) داریم .

برای تعیین مقاومت یا حساسیت به صوت از واحدی به نام دسی بل استفاده می کنیم .مقیاس مورد استفاده در محدوده صفر تا صد و چهل دسی بل فرار داردکه تقریبا نشان دهنده حیطه اصواتی است که انسان توانایی شنیدن آن را دارد.صوت صفر دسی بل بسیار ضعیف و تقریبا غیر قابل شنیدن و اصوات حدود 120 باعث درد در شنونده می شوند.مقیاس دسی بل یک مقیاس لگاریتمی است پس به صورت معمول و عادی کم یا زیاذد نمی شود.اضافه کردن 60 دسی بل به 60 دسی بل دیگر نتیجه 63 دسی بل را می دهد و افزایش 10 دسی بل به معنای افزایش حساسیت به اندازه 10 بار است.

از طریق مقیاس لگاریتمی به راحتی و به وضوح می توانیم رابطه و نسبت بین شدت تراز های اصوات پهن مختلف را ابراز کنیم . اگر قرار بود با واحد های واقعی مطابق با همین حیطه کار کنیم با اعدادی بین   100000000000000) تا 1 برخورد داشتیم .

دومین مشخصه صوت بسامد ( فرکانس ، تکرر ) می باشد که با واحد هرتز اندازه گیری شده و به صورت صوت زیر وبم ثبت می شود (شنیده می شود ) . فرکانس بالاتر دانگ صوتی بالاتری دارد . بیشتر صداهایی که در طول روز با آنها مواجه هستیم ترکیبی از انواع بسامد ها است .

تراز های صوت اغلب به صورت DB (A) ابراز می شوند واین صرفاً به ما می گوید در اندازه گیری بلندی تاثیر بسامد های پایین به وسیله ی فیلتر نوع A  جلوگیری شده است . فیلتر یک دستگاه سنجش تراز های صوت است که به بعضی بسامد ها بیشتر از انواع مشابه جواب می دهد و بیشتر در اندازه گیری صدا های صنعتی به کار می رود .

صدا یک عامل خطر سلامتی

اثر مهم مضر صدا کاهش شنوایی است . گوش یک ابزار حساس است که توانایی ترجمه اصوات بین 16 تا 20000 هرتز را به ایمپالس های عصبی که در مرکز شنوایی در مغز ترجمه و تفسیر می شوند دارد . فرمان در طول پرده ی باسیلار در حلزون گوش به وسیله ی اعصاب به گوش داخلی می رود . اندام اصلی شنوایی ساختار پیچیده ی سلول های مژه دار است که دارای اعصاب شنوایی در انتها ها می باشد . فشار زیاد صدا باعث آسیب جبران ناپذیر سلول های شنوایی می شود . برعکس بیشتر سلول های انسانی ، سلول های شنوایی دوباره ساخته نمی شوند و کاهش شنوایی به علت صدا پایدار و غیر قابل درمان است .

صدا حتی بعد از دوره های کوتاه مواجهه اثرات منفی دیگری هم روی بدن انسان دارد و حتماً نباید بلند باشد سیستم  ناخودآگاه آن را به صورت یک سیگنال هشدار دهنده ثبت می کند . تمام قسمت های بدن در وضعیت اعلام خطر فوری قرار می گیرد، ضربان قلب تند می شود فشار خون بالا می رود و اعمال گوارشی کاهش پیدا می کند . صدا باعث اثرات روانی نیز می شود : خستگی و عدم توانایی تمرکز علائم استرس ظاهر شده و فرد عصبی و هیجان زده و بد خلق می گردد.

 

.......

گسترش کاهش شنوایی بی سرو صداست .شروع آن به صورت غیر آشکار است اما ادامه فرایند می تواند سریع و مخرب باشد.اغلب ما وقتی متوجه اشکال می شویم که عدم توانایی در شنیدن از فرکانس های بالا به رنج گفتاری گسترش پیدا کرده است.

کسانیکه در مواجهه با صدا هستند احتیاج به محافظت دائمی و مراقبا دقیق دارند و معاینات منظم شنوایی باید انجام شده واز حفاظت آنها مطمئن شد.

اندازه گیری صدا : قبل از اینکه تصمیم در مورد نوع محافظت از شنوایی در شرایط خاص بگیرید ، احتیاج به اندازه گیری ترازهای واقعی صدا دارید . ابزار این کار اندیکاتور نام دارد و دارای انواع مختلفی است . برای تجزیه و تحلیل جزئیات صدا ، ابزار های پیچیده و دقیق وجود دارد اما برای دستیابی به اهداف ، اندیکاتور کافی است.

تست شنوایی : آزمون ادیومتری منظم در شرایط کنترل شده توسط پرسنل آموزش دیده یک سنجش مفید و حیاتی برای شنوایی است . با مقایسه نتایج جدید و نتایج تست های گذشته ، تغییرات توانایی شنیدن نمایان شده و اقدام قبل از آسیب های جدی صورت می گیرد.

اطلاعات : برای اینکه مردم بتوانند از خودشان در مقابل صدا محافظت کنند ، باید اطلاعاتی در مورد آسیب رسانی صدا و وسایلی که در دسترس آنها برای محافظت است داشته باشند.

........

سه نوع وسیله حفاظت شخصی وجود دارد :

 قابل استفاذه مجدد و ثابت Ear plugs

 یک بار مصرف             Ear plugs

Ear muffs

 

مساله مهم بکار گیری درست آنهاست.

- معمولا از سیلیکون ( سیلسیوم ) های لاستیکی یا پلاستیک ساخته شده اندو انواع شکل ها و سایز های مختلف دارند و بیشتر از یک بار قابل مصرف هستند.

- از موارد قابل انعطاف مانند فوم های پلاستیکی ساخته شده اند .آنها یک بار  مصرف هستند و بهد ار یک بار استفاده باید دور انداخته شوند.

................

 

Ear muffs-

 روی گوش ها قرار می گیرند و محکم به سر چسبیده و دارای لایه ای نرم هستند.

وسایل حفاظتی زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند مگر اینکه فرد تمام مدت در مواجهه با صداهای خطرناک باشد اما اگر مناسب و راحت نباشند تمتم مدت استفاده نمی شوند.به محض اینکه نا مناسب شوند ، تعویض خواهند شد .بنابراین از انجائیکه حتی مواجهه کوتاه مدت با صدا می تواند باع آسیب رساندن به شنوایی شود ، باید که راحت باشند

 

در مورد اول وقتی وسیله داخل گوش قرار می گیرد ، کاملا مانع ورود صدا می شود اما اشکال اینجاست که مانع هوا و رطوبت نیز شده و باعث احساس فشار در گوش و ناراحتی می گردند.

در نوع دوم که از فیبرهای نرم و فابل ارتجاع ساخته شده اند ، قابلیت انطباق با شکل گوش و کانالی که به سمت فک میرود ، وجود داردو چون متخلخل و پر منفذ هستند ، رطوبت و هوا در گوش به دام نمی افتند.

در نوع سوم اعمال فشار بوسیله هد بند و انعطاف و ایر کاپز متصل به آن و نرمی لایه هایی که روی گوش قرار می گیرند ، از عواملی است که سبب راحتی آنها می شود.

هد بند باید در ابتدا به صورت محکم و با فشار قرار گیرد و بعد از چند دقیقه فشار کاهش پیدا کرده و به صورت راحت در می آید.

کاپز به صورت خودبخودی زاویه مناسب را خواهد گرفت و با شکل هر سری مطابقت می یابد .

لایه نرم باید نرم و قابل تعویض جا براحتی باشد.

تاریخ : / /           زمان: :   

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم فروردین ۱۳۸۴ساعت 11:52  توسط (نگار مسافر) | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
وبلاگم را با این هدف شروع کردم که فضای بی نهایتی در اختیار داشته باشم تا هر کجا که نمی توانم در مورد سلامت بگویم ، بتوانم بنویسم


نوشته های پیشین
دی ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
آرشيو
آرشیو موضوعی
یادداشت های نگار
پیشتر ها
پیوند سالم
راهنمای استفاده از کامپیوتر
بهداشت دهان و دندان برای کودکان
پیوندها
دانشگاه تربیت مدرس
ژورنال بهداشت عمومی
پایگاه اطلاع رسانی سلامت
فرهنگ مدیریت
کلاس های درس من
چکاد دل
کتابخانه پزشکی و انستیتو بهداشتی ملی امریکا
صد درد 2
موسسه ارتقای کار سالم
کامل قبادی /بهداشت و تغذیه
وحید راشدی/توان بخشی پلی برای رسیدن
علیرضا جلالی/بهداشت حرفه ای
لیلا دلیخون/حکیم باشی
آرمان/اعتیاد
کاوه و کریم/بهداشت محیط
مرکز بهداشت جنوب تهران
مرکز بهداشت جنوب تهران
انجمن آموزش بهداشت ایران
مرکز تحقیقات ایدز ایران(باشگاه یاران مثبت)
آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
اینستاگرام سفیر سلامت
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Instagram